web analytics

Akompaniament, podkład, instrumental (zwał, jak zwał) to coś, czego potrzebuje każda śpiewająca osoba. Nie zawsze jednak jest możliwość nagrania sobie takiego podkładu i wtedy pojawia się problem, bo czego używać podczas ćwiczeń? Czego użyć podczas koncertu albo konkursu, jeśli nie będziemy mieć zapewnionego akompaniamentu na żywo? Na szczęście jest rozwiązanie.

Najpierw kilka słów na temat tego, czym się różni podkład karaoke od normalnego podkładu. Karaoke jest gorszej jakości, zdarza się, że jest tak okropne, że nie da się tego słuchać, oraz często ma linię melodyczną. Normalny podkład to jest to, co jest wykorzystywane na profesjonalnych koncertach oraz spektaklach. I od razu mówię, jeśli potrzebujecie podkładu na koncert albo konkurs, to nie może być to karaoke! Zresztą w domu też nie powinno się do czegoś takiego ćwiczyć, lepiej od razu uczyć się śpiewania do profesjonalnych podkładów bez linii melodycznej.
A różnicę pomiędzy tymi podkładami pokażę na przykładzie Title SongThe Phantom of the Opera karaoke (akurat bez linii melodycznej) oraz profesjonalny podkład, który jest obecnie wykorzystywany m.in. na West Endzie. Różnicę słychać od razu.

No dobrze, ale skąd wziąć taki podkład? Metod jest kilka. Najłatwiej jest oczywiście znaleźć dobry instrumental do znanych utworów, nieco gorzej jest z musicalami, a naprawdę źle jest z repertuarem bardziej klasycznym, czyli operami, operetkami, a głównie pieśniami.

YouTube
To prawdziwa kopalnia podkładów. Do wyszukiwarki wystarczy wrzucić <tytuł utworu> instrumental albo <tytuł utworu> piano accompaniment/instrumental, jeśli szukamy akompaniamentu fortepianowego. Trzeba jednak uważać na to, jak są podpisane. Zdarzają się świetne instrumentale podpisane jako karaoke albo beznadziejne podkłady karaoke podpisane jako instrumental. Czasami trzeba się naszukać, żeby znaleźć coś dobrego.

Tumblr
Sporo instrumentali na moim dysku pochodzi z tumblra. Głównie są to podkłady do songów musicalowych. Polecam obserwować tag #instrumental

Po prostu Google
Podkłady można czasami znaleźć na bardzo dziwnych stronach, dlatego warto spróbować wygooglować <tytuł utworu> instrumental. Teoretycznie od tego powinno się zacząć szukanie, ale bywa tak, że google wyrzuca najpierw płatne instrumentale, więc warto zerknąć do innych źródeł. Dobrze jest też wpisać <tytuł utworu> chomikuj.

No dobrze, zapłacę
Zerknijcie na mp3accompanist, YourAccompanist pianotracksformusicals. Ogromnym plusem jest to, że na niektórych takich stronach można sobie zamówić akompaniament i kosztuje to niedużo.
Bardzo pomocne bywają również Amazon i iTunes (bardziej jednak iTunes, ponieważ Amazon często blokuje zakup dla ludzi z Polski, ygh) – tam można trafić na genialne podkłady orkiestrowe i to naprawdę za grosze. Szczególnie polecam Karaoke Opera Albums – wbrew nazwie to nie jest tragiczne karaoke, a akompaniament nagrany przez prawdziwą orkiestrę.

Brzmi łatwo, prawda? Niestety często trzeba być cierpliwym. Na wiele instrumentali polowałam przez długi czas, niektórych do tej pory nie udało mi się znaleźć, ale mam nadzieję, że ktoś je wreszcie nagra.