web analytics

Ten tekst nie powinien powstać, bo wszyscy dobrze powinni wiedzieć, jak należy się zachować w teatrze. Niestety niektórzy nadal nie wiedzą.

Oto kilka ważnych zasad, które obowiązują każdego widza. Przeczytaj uważnie. A najlepiej kilka razy.

Nie spóźniaj się
W większości teatrów osoby spóźnione nie są wpuszczane na widownię, aż do przerwy. W niektórych jednak są, co okropnie wkurza ludzi, którzy już na tej widowni siedzą i muszą przerywać oglądanie spektaklu, bo ktoś chce przejść.

Nie zapomnij wyłączyć albo chociaż wyciszyć telefon
Dźwięk dzwonka, który nagle rozlega się na widowni, wkurza i wykonawców, i innych widzów. Twierdzisz, że czekasz na ważny telefon albo wiadomość? Zostań w domu albo włącz wibracje w telefonie. Chociaż i tak nie powinieneś ruszać go do przerwy.

Nie baw się telefonem
Jak koniecznie musisz, to zostań w domu, bo po co płacić za bilet, skoro i tak nie wiesz, co się dzieje na scenie? To samo tyczy się sprawdzania facebooka i innych serwisów tego typu. Ważne wiadomości – tak jak wspomniałam – sprawdź na przerwie. Poza tym to naprawdę bardzo widać, że ktoś się wpatruje w telefon, szczególnie ze sceny i jest to odbierane jako brak szacunku do aktorów. Słusznie.

Nie śpiewaj
W teatrze śpiewa się na scenie, a nie na widowni. No dobra, czasami na widowni też, ale robią to wykonawcy, a nie widzowie. Jeśli masz ambicje, żeby śpiewać w teatrze, to pomyśl o karierze aktorskiej, a nie próbuj się realizować w trakcie spektaklu, bo nikt nie przyszedł po to, żeby cię słuchać.

Nie gadaj
Wiem, że czasami ciężko się powstrzymać, żeby nie szepnąć czegoś na temat spektaklu do osoby, z którą przyszliśmy, ale to naprawdę wkurza ludzi, którzy siedzą w pobliżu. Dopóki nie masz do powiedzenia czegoś bardzo ważnego (np. że się źle czujesz), to siedź cicho.

Nie jedz, nie pij i nie żuj
Teatr to nie kino. Z jedzeniem i piciem poczekaj do przerwy, te parę minut przecież wytrzymasz.

Nie wychodź na ukłonach
Nigdy. Tego. Nie. Rób. Wychodząc na ukłonach, pokazujesz, że nie masz żadnego szacunku do wykonawców, którzy przez ostatnie dwie albo trzy godziny dostarczali ci rozrywki. Nic ci się nie stanie, jak zostaniesz parę minut dłużej, a ręce ci nie odpadną od bicia braw.

Teraz przeczytaj ten tekst kilka razy, a najlepiej wydrukuj i powieś w widocznym miejscu. Gdy już będziesz umiał go na pamięć, wybierz się do teatru.