web analytics

Wczoraj Facebook przypomniał mi o serwetce. Nie jest to taka zwykła serwetka, bo pochodzi z jednego ze zlotów. Przypomniałam sobie od razu nie tylko ten zlot, ale też wszystkie inne, na których byłam. A potem zaczęłam się zastanawiać, że tak właściwie to po co nam wspomnienia?

Wspomnienie to pamięć o tym, co już było. To są szczególne dla nas dni, wydarzenia, które miały na nas wpływ, przedmioty, zdjęcia, listy czy też archiwa rozmów… To może być wszystko. Przesiadujemy nieraz całymi godzinami i rozpamiętujemy. Przypominamy sobie te dni, wydarzenia, przedmioty, rozmowy. Tylko dlaczego?

Można powiedzieć, że jest to tęsknota za tym, co już minęło, bo kiedyś nasze życie było lepsze, fajniejsze. Że znaliśmy spoko ludzi, a teraz nie mamy już z nimi kontaktu. Że robiliśmy coś, na co teraz nie mamy już czasu. Że teraz niestety, ale wciągnęło nas życie i nie ma już odwrotu.

Tęsknota nie jest jednak jedynym powodem wspominania. Można przecież wspominać rzeczy, które owszem, już przeminęły, ale niekoniecznie chcemy, żeby wróciły. Czy to, że coś wspominamy, świadczy o tym, że chętnie wrócilibyśmy na stałe do tamtych czasów? Oczywiście, że nie. Bo jeden fajny dzień nie oznacza, że wszystko inne było w porządku.

Wspominamy, bo chcemy wciąż pamiętać o tym, co nas ukształtowało, co było dla nas w jakikolwiek sposób ważne. Nawet jeśli rozpamiętywanie jest dla nas samoumartwianiem się, to jednak wciąż jest to coś, co miało na nas wpływ.

Czasami myślę, że chciałabym mieć myślodsiewnię. Fajnie byłoby stanąć gdzieś z boku i pooglądać te wszystkie wspomnienia. Nawet jeśli wiem, że z wielu z nich po prostu bym się śmiała, bo wiem, że moje zachowanie musiało być wtedy zabawne.

Te całe wspomnienia, rozpamiętywania, pamiątki… strasznie to wszystko emocjonalne. Dlatego trzeba uważać, żeby za bardzo się w tej emocje nie zapaść. Jasne, czasami miło jest przypomnieć sobie stare czasy, ale życie przeszłością już nie jest takie fajne. Głównie dlatego, że prowadzi do obłędu.

Wspominajmy z umiarem. Pewne rzeczy zasługują na to, żeby od czasu do czasu sobie o nich przypomnieć. Bo są zbyt ważne dla nas, żeby o nich zapomnieć.

Wspominamy, bo tęsknimy. Wspominamy, bo to fajna forma spędzenia czasu. Wspominamy, bo chcemy pamiętać.