web analytics


Usłyszałam dawno temu, że jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, to jest to znak, że musisz to coś stworzyć.

I dokładnie tak było z moim blogiem.

Wiele lat temu włączyłam komputer i zaczęłam szukać czegoś na temat śpiewu klasycznego. Miałam całą masę pytań. Chciałam dowiedzieć się, czy każdy może śpiewać? Czy śpiew klasyczny wymaga jakichś specjalnych predyspozycji? Czy trzeba śpiewać od dziecka? Jak określić typ głosu? Jak znaleźć dobrego nauczyciela?

Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na te pytania, a już na pewno nie w polskiej części internetu. Nie poddawałam się jednak i kontynuowałam ten, dość wtedy mozolny, research. Krótko potem rozpoczęłam naukę śpiewu. Sama też dużo próbowałam. Eksperymentowałam. Ale ponad wszystko byłam strasznie zdeterminowana, aby nie tylko nauczyć się śpiewać, ale też dowiedzieć się o tej dziedzinie jak najwięcej.

Mniej więcej w tym samym czasie zaczęłam pisać krótkie teksty o wszystkim. A to spisywałam wspomnienia, a to pisałam o moich motywacjach i ambicjach, mówiąc innymi słowami, pisałam o życiu. Znajomi, którym podrzucałam moje teksty, zaczęli namawiać mnie, abym założyła bloga.

Na początku nie byłam do tego pomysłu przekonana, ale potem zauważyłam, że zaczynam mieć coraz większe słowotoki. A to na temat Upiora Opery (pierwsze teksty, jakie powstały na bloga, były recenzjami), a to na temat śpiewu, a to na temat czegoś tam. W lipcu 2014 roku stwierdziłam wreszcie, że okej, jedziemy z tym blogiem.

Ten blog to miejsce, którego ja nie mogłam odnaleźć. Miejsce dla wszystkich, którzy chcą śpiewać, ale niekoniecznie wiedzą o tym, że mogą. Miejsce, w którym znajdziecie odpowiedzi na dręczące Was pytania dotyczące śpiewu. Miejsce, które jest inspiracją. Niekoniecznie tylko i wyłącznie tą śpiewającą, bo poza pisaniem o śpiewie, opowiadam również moją historię o tym, jak udało mi się zrealizować kilka marzeń oraz jak idzie mi spełnianie kolejnego, tego największego.

Ale okej, gdzie zacząć? Jakie teksty przeczytać najpierw? W odpowiedzi na te pytania stworzyłam poniższą listę: