To pytanie, które stawia sobie wiele osób. Patrzą na osoby, które są pasjonatami, i myślą sobie ja też tak chce. A zaraz potem pojawia się pytanie ale co jest tak właściwie moją pasją?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jeśli nie wiesz, co jest twoją pasją, to znaczy, że jej nie masz. Przynajmniej teraz. Ale w takim razie zapytasz jak odnaleźć swoją pasję?
Pasja nie jest czymś, co można sobie wymyślić i wmówić. Nie da się stwierdzić moją pasją będzie literatura baroku i już. Wtedy to będzie pozerstwo, czyli jeden z najgorszych wrogów pasji.
Ale skąd tę pasję wziąć?
Z pasją bywa różnie. Czasami sama na nas spada i to w najmniej oczekiwanym momencie (tak było ze mną). Znajdujemy ją tam, gdzie byśmy się jej nie spodziewali. Jesteśmy przekonani, że lubimy coś innego, że nigdy nie zainteresujemy się dziedziną X, bo to nie dla nas, a tutaj nagle bum, w coś wpadamy tak mocno, że nagle okazuje się, że jesteśmy zupełnie innymi ludźmi.
Pasji można też szukać. Poznawać nowe dziedziny, próbować nowych zajęć. Jeśli coś jest naszą pasją, to już za pierwszym razem powinno kliknąć i powinniśmy wtedy właśnie odkryć, że właśnie to jest naszą pasją. Ale jeśli nie kliknie, to znaczy, że trzeba szukać gdzie indziej.
Największym błędem, jaki można zrobić, to upierać się, że coś jednak jest naszą pasją, bo to prowadzi do czystego pozerstwa, które na dłuższą metę bywa męczące. Ludzie są pozerami z różnych powodów – a to chcą zaszpanować przed innymi, jacy nie są super, bo interesują się tym i tym, a do tego są prawdziwymi pasjonatami! A to szukają sensu życia i kurczowo trzymają się jednej dziedziny, twierdząc, że to ich pasja, bo tak sobie wymyślili i to pasuje do ich idealnego obrazka. Czasami też ludzie po prostu się mylą, że coś jest ich pasją, a potem wstyd jest im się przyznać przez znajomymi czy rodziną albo nawet i przed sobą samym, że to jednak nie było to.
Z pasją jest jak ze związkiem. Można przez lata się oszukiwać, że ta osoba to jest właśnie ta jedyna, ale prawda będzie inna. Możemy szukać ciągle tej właściwej osoby, ale może nam się to nie udać albo wręcz przeciwnie. A możemy też wpaść na kogoś przypadkiem i od pierwszej chwili wiedzieć, że to jest właśnie ta osoba, z którą chcemy się związać na całe życie.
Wiemy, że coś jest naszą pasją wtedy, kiedy jesteśmy w stanie wiele poświęcić. Nie bez powodu słowo pasja pochodzi od łacińskiego passio, oznaczającego cierpienie lub mękę. To poświecenie to nie tylko pieniądze, bo one są tylko niewielką ceną. Są osoby, które dosłownie ryzykują własnym życiem, ponieważ kochają robić coś, co jest skrajnie niebezpieczne – wystarczy pomyśleć np. o himalaistach. Ludzie potrafią dla pasji odmieniać swoje życie, rezygnować z komfortu, jaki mają, bo wiedzą, że szczęście jest gdzie indziej.
Pasja stawia przed nami wyzwania. Jeśli jesteśmy na nie gotowi, to wiemy, że właśnie to jest naszą pasją. A gdy już w nią całkiem wpadniemy, to tym lepiej dla nas. Bo pasja zawsze przynosi szczęście, nawet jeśli od razu tego nie widać.