web analytics

Ludzie. To właśnie oni, a nie okoliczności, najczęściej podcinają skrzydła innym. A robią to słowami.

I tak ci się nie uda.
Stwierdził ktoś, kto i tak nigdy nie spróbował. Ba, nawet nie dowiedział się, czy serio to jest nierealne, tylko od razu przyjął to za pewnik. Bo przecież chcesz nauczyć się latać. A nie, czekaj, przecież latanie też jest już możliwe!

To poroniony pomysł.
Ot, takie stwierdzenie bez żadnego argumentu. Poroniony, bo tak.

Nie masz talentu. Nic nie umiesz.
Najczęściej to mówią osoby, które na danej dziedzinie się w ogóle nie znają. Ludzie, którzy chcą śpiewać, wiele razy słyszą, że nie mają słuchu. A zresztą nawet jeśli ta osoba ma rację, bo się na tym zna, to przecież zawsze możesz się nauczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie.

Nikomu od nas się nie udało, więc o tym zapomnij.
Najpierw sprawdź, czy naprawdę się nikomu nie udało, bo bywa tak, że ktoś już to osiągnął, ale z jakiegoś powodu o tym nie słychać albo zwyczajnie nie dotarło to do Ciebie. A jeśli faktycznie nikogo takiego nie było, to po prostu będziesz pierwszy. Ktoś musi przecierać szlaki dla innych.

Nie masz szczęścia na tyle.
A jak nie masz, to trzeba go poszukać. To nie jest tak, że szczęście nagle na nas spada, bo też trzeba mu pomóc. A to jak najbardziej da się zrobić.

A po co ci to w ogóle?
Wyjątkowo durne pytanie. Jeśli chcemy coś osiągnąć, bo o tym marzymy, to wiadomo, że jest to nam potrzebne. Marzenia potrafią być natrętne i dawać spokoju latami, więc czasami trzeba je zrealizować dla świętego spokoju.

Lepiej zajmij się czymś normalnym, bo szkoda czasu, marnujesz sobie życie.
Każdy inaczej rozumie to, czym jest zmarnowane życie, i miło by było, gdyby inni ludzie przestali narzucać swoje zdanie na ten temat innym. Dla kogoś zmarnowaniem życia będzie słaba praca, dla kogoś innego brak rodziny, a jeszcze dla kogoś innego poddanie się w drodze do celu.

Na całe szczęście istnieją jeszcze normalni ludzie, którzy nie powiedzą do nas takich słów. Zamiast tego usłyszymy trzymam kciukipowodzeniana pewno się uda. Taka reakcja powinna być na porządku dziennym, bo naprawdę nie ma nic strasznego i trudnego w krótkim dasz radę. Dla ciebie to tylko dwa słowa, a dla kogoś, kto serio walczy o swoje marzenia to bardzo dużo, bo wsparcie innych, nawet tak niewielkie, jest niezwykle ważne i daje sporo motywacji.

Jeśli ktoś podcina nam skrzydła, to najwyższa pora od takiej osoby się odciąć. Nie ma nic gorszego niż ktoś, kto nie akceptuje twoich planów i ambicji, a czasami nawet jeszcze się z nich wyśmiewa. Tacy ludzie najczęściej sami zgubili gdzieś po drodze swoje marzenie i trudno im teraz patrzeć, jak inni się realizują, jak mają siłę i chęci do działania. Miej takich ludzi gdzieś. Bo oni tak samo gdzieś mają Ciebie i Twoje plany.