web analytics

Zastanawiałeś się kiedyś, co byś zrobił, gdybyś się obudził i okazałoby się, że jest rok 2015? Albo 2005? A może 2008? I ponownie musisz przeżyć te wszystkie dni do dzisiaj?

Budzisz się w zupełnie innej rzeczywistości, niech to będzie 10 lat temu, rok 2008 – jesteś młodszy, nadal chodzisz do szkoły albo studiujesz, nie masz konta na Facebooku, bo jeszcze nie jest popularny w Polsce i wszyscy siedzą na nk. Nie ma Instagrama, Snapchata i innych serwisów oraz aplikacji, z których korzystasz na co dzień. Wiele twoich ulubionych blogów nie istnieje (m.in. ten). Smoleńsk kojarzy ci się tylko z kilkoma bitwami, o których coś tam słyszałeś na historii. Twój telefon ma normalną klawiaturę i to w dodatku alfanumeryczną, a nie qwerty, no jak można na tym coś napisać?! W domu masz tylko jeden komputer – stacjonarny z Windowsem Vistą. Empik nadal jest EMPiKiem i nie kupisz tam papieru toaletowego ani butów. Starbucksa w Polsce jeszcze nie ma, na kawę chodzi się do Coffee Heaven, które jeszcze nie zostało Costą.

I tak sobie znowu żyjesz w tym 2008 roku, w końcu innego wyboru nie masz. Powoli zaczynasz zauważać, że wszystko dzieje się tak samo jak w twoim śnie (a może to jednak była rzeczywistość?) – Facebook staje się popularny, ktoś zakłada Demotywatory, Obama wygrywa wybory w Stanach, a w kinach pojawia się Avatar, którego fabułę tak dobrze znasz. Dla ciebie to powtórka z rozrywki.

Co robisz z taką wiedzą? Wykorzystujesz ją jakoś? Udajesz, że jesteś jasnowidzem czy może wpadasz na pomysł jakiegoś serwisu dużo wcześniej niż zrobił to ktoś inny? A może napisałbyś książkę, wykorzystując czyjś pomysł? Możliwości jest wiele.

A co z twoim życiem? Kierujesz swoim życiem tak samo czy może jednak coś zmieniasz? Wolisz zaryzykować i żyć zupełnie inaczej czy nie robić nic i wrócić do takiego dnia dzisiejszego, jaki pamiętasz?

Każdy z nas ma w życiu takie momenty, w których chciałby coś zmienić. Pójść inną drogą, bo ta przez niego obrana po jakimś czasie okazała się nie do końca właściwa. Nie zawierać znajomości z osobami, które nam szkodziły. Iść na inny kierunek studiów. Wybrać inną pracę. Skorzystać z okazji i jednak jechać na tę wycieczkę. Nauczyć się czegoś nowego.

Miałbyś na tyle odwagi, aby całkowicie zmienić swoje życie? A może nie musiałbyś tego robić, ponieważ wszystko potoczyło się po twojej myśli?

Ocenianie pewnych rzeczy po fakcie jest zawsze inne. Widzimy wtedy sytuację inaczej, dostrzegamy coś, czego wcześniej nie widzieliśmy. Podobnie jest ze snami. Gdy przypominamy je sobie rano, patrzymy już na nie inaczej. Tylko co jeśli nie tyle sen okaże się rzeczywistością, co rzeczywistość okaże się snem?